• غار آبی
  • غار علیصدر همدان
  • جاذبه گردشگری همدان
  • گردشگری همدان
  • اجاره سوئیت در همدان
  • غار علیصدر
  • سوئیت غار علیصدر

حتماً شنیده اید! غار علیصدر، یکی از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز ایران، واقع در همدان است. یکی از معدود غارهای آبی جهان  و تنها غار تالابی ایران . جلوه های خارق العاده و اسرار آمیز داخل غار، آن را به یکی از شگفت انگیزترین غارهای آبی جهان تبدیل کرده است.

بازدید از غار علیصدر از خاطره انگیزترین سفرهای گردشگری شما خواهد بود! سفر را از اینجا آغاز می کنیم:

غار علیصدر 

روستای علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ همدان قرار دارد. در این روستا غاری عجیب و شگفت انگیز با سنگهایی متعلق به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل)! وجود دارد ، که زیبایی ها و جاذبه هایش دل هر بازدیدکننده ای را می رباید.

بعد از گذر از ورودی غار در فضایی خنک و مرطوب کمی به سمت پایین رفته ، در همین ابتدای غار جلوه های طبیعی دیواره ها و سقف انسان را متحیر می کند اما این تازه شروع راه است و هنوز ذره ای ازین شگفتی الهی را ندیده ایم.

کمی پایین تر باید منتظر شویم تا سوار قایق های گشت در غار شده، مسیر غار آبی است و بایدحتما سوار بر قایق شده و نظاره گر طبیعت کم نظیر غار علیصدر می شویم.

 

در زیر پایمان آبی زلال و شفاف (حتی در عمیق ترین قسمتها نیز کف آن را می شود دید) ، در کناره  ها منظره های شگفت انگیز و در سقف بافت های متفاوت سنگی و… احساسات هر بیننده ای را برمی انگیزد. گاهی در طول مسیر حس خوشایندی را، قطره آبی که  از بالا برروی صورتت می افتد، تقدیمت می کند و لبخندی دلنشین را برلبانت جاری می سازد.

در قسمتی باید از قایق پیاده شده و مسیری را به پیاده روی و گشت در داخل غار بپردازیم. هوای داخل غار کمی شرجی است اما آنقدر متحیر نقش های متفاوت و غریب خواهیم شد که شاید متوجه شرجی بودن هوا و رطوبت نشویم. بعد از اتمام مسیر خشکی دوبار سوار بر قایق شده و باقی مسیر را ادامه می دهیم، در بعضی قسمتها مسیر باریک شده و تنها یک قایق می تواند عبور کند، برخی قسمتها سقف کوتاه شده و حس می کنی اگر سرت را خم نکنی، به سنگها برخورد خواهی کرد، در انتها قایقران، قایق خود را به کناره ها هدایت می کند و دیگر باید پیاده شویم و با غار شگفت انگیزی که کلمات قادر به توصیف آن نیستند، خداحافظی کرد.

قدمت غار علیصدر

زمین شناسان قدمت سنگهای این کوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک نسبت می دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاکی از آن است که این غار پناهگاه انسان های اولیه بوده است.

به اعتقاد گروه های متعدد علمی که همه ساله از اروپا، آمریکا و شرق آسیا برای مطالعات زمین شناسی به این غار می آیند، علیصدر بی نظیرترین، شگفت انگیزترین و بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان است.

نکته قابل توجه این مجموعه آنست که طول کوهی که غار علیصدر در زیر آن قرار دارد، با توجه به ارتفاع کم آن و پستی مناطق اطراف، به زحمت به یک و نیم کیلومتر می رسد و این یعنی معجزه خلقت و یعنی کیلومترها غار بی انتها در زیر یک بلندی کوچک در دشت علیصدر. با توجه به ثبات دمای داخل غار در تمام ایام سال روی ۱۴ درجه سانتیگراد، دیدارکنندگان تابستانی در غار احساس سرما و دیدارکنندگان زمستانی احساس محیطی گرم دارند هر چند آب دریاچه به دلیل وجود چشمه سارهای زیرزمینی همواره سرد و نشاط آور است.

زیبایی مثال زدنی سنگ های غار علیصدر

درحین عبور از میان غار با قایق  تابلوهایی را با نام های مختلف خواهید دید که هرکدام به معرفی شکل های جالب و عجیب سنگ ها می پردازد. نام ها را براساس شکل ظاهری استالاکتیک ها  نهاده اند تا مسیرهای مختلف را با آن شناسایی کنند. در ابتدا تنها پدیده های طبیعی زیبایی چون بلندترین ﺁویز آهکی غار، عروس غار، فرش مروارید بوده اند، اما امروز با کشف ۱۴کیلومتر از مسیر غار شکل های عجیب و زیبایی چون پنجه اژدها، میدان ستون ها،پنجه عقاب، آبشار سنگی، شیرغار، دروازه غار و … را مشاهده خواهید کرد.

امکانات رفاهی مجموعه

 

از آنجا که همه هموطنان و گردشگران خارجی مشتاق بازدید از غار هستند مسئولین مربوطه برای رفاه گردشگران امکاناتی از قبیل یک باب مهمانسرا، ده دستگاه ویلای چوبی یک و دو خوابه، شانزده دستگاه سوئیت اقامتی، پنجاه دستگاه چادر صحرائی، رستوران، بازارچه خرید مواد خوراکی و صنایع دستی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، توقفگاه اتومبیل، وسایل بازی کودکان و … فراهم آمده است.

همینطور ببینید:

اجاره سوئیت در همدان

چه زمانی و چطور بریم ؟

بهترین فصل برای بازدید از شهر همدان فصل بهار و تابستان است، اما امکان بازدید از غار در همه فصول امکانپذیر است. البته باید توجه داشت که ایام تعطیل سال و به خصوص نوروز بسیار شلوغ  و پر از بازدید کننده است به  همین خاطر بهتر است در روزهای غیر از ایام نوروز به بازدید غار بروید.

دسترسی به علیصدر از چند مسیر امکانپذیر است، اول انکه از راه جدید آن یعنی همدان لالجین به بیجار رفته، یا از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه ( در جاده همدان به رزن) و راه دیگر از طریق همدان به صالح آباد و از طریق تابلوهای راهنمایی مسیر را ادامه دهید.

غار علیصدر

برای خرید بلیط و سایر اطلاعات مجموعه علیصدر می توانید از سایت  www.alisadr.com به صورت الکترونیکی بلیط را رزرو کنید. توجه داشته باشید که بلیط ها هوشمند هستند و باید با آن از گیت ورودی وارد شوید. حواستان به تاریخ و ساعت بلیط ها باشد در صورت فراموشی یا دیرکردن امکان تعویض وجود ندارد. برای ورود به غار حتما باید جلیقه نجات بپوشید.

همینطور ببینید:

کتیبه های گنجنامه همدان/ اوج قدمت و غرور تاریخ ایران.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *